Először annyira egyszerűnek tűnik. A tanuló egy kissé lemarad a tanulásban. Jön a vizsga, és fel kell készülnie rá. Sokáig fenn kell maradnia ahhoz, hogy egyáltalán esélye legyen arra, hogy átmenjen a vizsgán. A kávé felrázza, de sok barátja ezeket a pirulákat használja arra, hogy hozzájusson a szükséges többletenergiához. Miért is ne? Pár száz forint, egy pirula, tanulás egész éjszaka, a „koncentráció” érzése.
Lehet, hogy a dolog itt kezdődik, de nagyon gyakran nem itt ér véget.
Vannak olyan tanulók, akik összetörik a Ritalint, és úgy szippantják fel, mint a kokaint, hogy gyorsabban felszívódjon. „Órákon át ébren tart” – mondta egyikük.
És csakúgy, mint a kokainnál vagy bármely más stimulánsnál, a kellemes „feldobottságot” elkerülhetetlenül „összeomlás” követi: kimerültség, depresszió és csökkent éberség. Az egyik tanuló, aki Adderallt szedett (ez egy másik, főiskolások által széles körben fogyasztott stimuláns), arról számolt be, hogy a „rendkívül tiszta gondolkodás” érzete másnapra „kiégett és kimerült” állapottá változott. Ahogy egy fogyasztó megfogalmazta: „A használata után többnyire kómaszerű álomba zuhanok.”
És természetesen a fogyasztó hamar rájön arra, hogy ezt a „kiégett” érzést egy újabb tabletta „segítségével” enyhítheti, ami ismét talpra állítja. És ez így folytatódik.
A következő lépés az lehet, hogy nagyobb adagot vesz be, illetve hogy a nagyobb hatás kedvéért felszippantja a drogot. A tűréshatár megnövekszik, így többet kell használni belőle. Nagyobb adagokban a Ritalin rángógörcsöket, fejfájást és hallucinációt idézhet elő. Az erős amfetaminszerű anyag még halált is okozhat, mint annak a számos gyereknek a tragikus esetében is, akik szívrohamot kaptak a kábítószer okozta testi károsodás miatt.